فورى ایران جایزه بازیگر سینمای بازیگری

فورى: ایران جایزه بازیگر سینمای بازیگری جشنواره فیلم کوتاه رویا نونهالی

گت بلاگز اخبار پزشکی شدت یافتن بروز سرطان‌ها و سکته‌ها بر اثر تغییرات جَوی

یک پژوهشگر آینده پژوهی با بیان اینکه شواهد متعددی بر تغییرات جَوی دلالت دارند، گفت: بروز بیماری‌ها و شدت یافتن سرطان‌ها و سکته‌ها و وضع حمل زودرس از عوارض تغییر

شدت یافتن بروز سرطان‌ها و سکته‌ها بر اثر تغییرات جَوی

شدت یافتن بروز سرطان ها و سکته ها بر اثر تغییرات جَوی

عبارات مهم : مهدیان

یک پژوهشگر آینده پژوهی با بیان اینکه شواهد متعددی بر تغییرات جَوی دلالت دارند، گفت: بروز امراض و شدت یافتن سرطان ها و سکته ها و وضع حمل زودرس از عوارض تغییرات آب و هوایی هست.

به گزارش ایسنا احمد مهدیان در نشست تخصصی آینده پژوهی محیط زیست کشور عزیزمان ایران که عصر روز گذشته در موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد، اظهار کرد: آینده پژوهی یک رویکرد تازه جهت تفکر از گذشته نگری به آینده است که طیف وسیعی از رشته ها اعم از فیزیک تا علوم اجتماعی را با نشانه ایجاد زندگی خود در کره زمین در بر می گیرد. مهمترین نقش آینده پژوهی این است که آرزوهای گذشته را به وقایع آینده تبدیل کنیم.

وی در ادامه گفت: آینده پژوهی احتمالات آینده را با نگاه بلند مدت تصویر و مشخص می کند جهت ساخت آینده مطلوب چه کاری باید انجام شود و دستوراتی جهت امروز به منظور دستیابی به آرزوهای آینده ارائه می کند.

شدت یافتن بروز سرطان‌ها و سکته‌ها بر اثر تغییرات جَوی

این آینده پژوه در مورد گزارش های آینده پژوهی راجع به تغییرات جَوی اظهار کرد: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شرایط آب وهوا عوض کردن کرده هست. از سال ۱۹۵۰ به بعد میانگین دمای کره زمین یک درجه زیاد کردن یافته است همچنین آینده نگری می شود طی ۱۰۰ سال آینده دمای زمین تا ۴ درجه سانتیگراد زیاد کردن یابد.

مهدیان با بیان اینکه طی ۵۰ سال گذشته میانگین دمای آب اقیانوس ها نیم درجه زیاد شده است هست، گفت: کم کردن حجم برف در ارتفاعات نشانی از تغییرات جَوی است همچنین طی دو دهه گذشته سطح آب دریاها ۲۰ سانتیمتر زیاد کردن یافته است و آینده نگری می شود تا ۱۰۰ سال آینده این زیاد کردن سطح دریاها به یک متر هم برسد.

یک پژوهشگر آینده پژوهی با بیان اینکه شواهد متعددی بر تغییرات جَوی دلالت دارند، گفت: بروز بیماری‌ها و شدت یافتن سرطان‌ها و سکته‌ها و وضع حمل زودرس از عوارض تغییر

وی با بیان اینکه زیر آب رفتن بسیاری از مناطق، بارش و خشکسالی های شدید در مناطق متفاوت نشانه تغییرات آب و هوایی هست، اظهار کرد: در سال های اخیر میزان اسیدی شدن آب دریاها تا ۳۰ درصد زیاد کردن یافته است که این اوضاع مسلما بر حیات آب زیان تاثیر می گذارد. زیاد کردن یک متری تراز دریاها حداقل زندگی ۱۵۰ میلیون نفر را در دنیا تحت تاثیر قرار می دهد. این اوضاع باعث می شود شهرهایی مثل توکیو وسنگاپور در معرض غرق شدن قرار داشته باشند.

این پژوهشگر آینده پژوهی تاکید کرد: آینده پژوهی با آینده نگری سناریوهای متفاوت کمک می کند در مباحث مبتلابه تصمیمات درستی بگیرم. در سال ۲۰۱۵ در پاکستان نیز تعداد کشته شده است های ناشی از موج گرمایی زیاد از تعداد کشته های ناشی از حملات تروریستی بود که این گزارش اهمیت بحث تغییرات جَوی را نشان می دهد.

مهدیان با تاکید بر اینکه مجموعه این چالش ها باعث مهاجرت می شود، گفت: در شرایط حاضر شاهد معضل مهاجرت در کشور عزیزمان ایران نیز هستیم و می بینیم که خشکسالی و کم آبی باعث مهاجرت مردم از بعضی شهرها شده است است.

شدت یافتن بروز سرطان‌ها و سکته‌ها بر اثر تغییرات جَوی

وی در ادامه با بیان اینکه کلان روندهای موثر بر تغییرات جَوی مشمول بر کارها انسانی و روند طبیعی هست. تاثیر کارها انسانی بر تغییرات جَوی با شروع انقلاب صنعتی کلید خورد و ساخت نیروگاه ها وصنایع متعدد باعث شد از سال ۱۹۵۰ به بعد میزان تولید گازهای گلخانه ای زیاد کردن یابد که این عنوان گرمایش زمین را به دنبال داشت. انقلاب صنعتی باعث شتاب تکنولوژی و در نتیجه انبوه سدسازی ها، انتقال آب ها و جنگل زدایی ها شد. از سوی دیگر انقلاب صنعتی رشد جمعیت را به همراه داشت که در نتیجه آن تقاضا جهت استفاده از منابع تا حد بالایی زیاد شد.

این آینده پژوه در مورد تاثیر روند طبیعی بر تغییرات جَوی اظهار کرد: کربن دارای یک تناوب طبیعی است به طوری که هر صدهزار سال میزان کربن اوج و پایین می شود. افزون بر این عوض کردن زاویه گردش زمین به دور خورشید و عوض کردن زاویه چرخش زمین به دور خود مولفه های مهم طبیعی در تغییرات آب وهوایی هستند.

یک پژوهشگر آینده پژوهی با بیان اینکه شواهد متعددی بر تغییرات جَوی دلالت دارند، گفت: بروز بیماری‌ها و شدت یافتن سرطان‌ها و سکته‌ها و وضع حمل زودرس از عوارض تغییر

مهدیان با بیان اینکه یکی از چالش های مهم تغییرات آب وهوا دسترسی به آب شیرین هست، گفت: میلیون ها نفر دسترسی به آب شیرین ندارند و آب شیرین نیمی از جمعیت دنیا به وسیله سایر کشورها کنترل می شود جهت مثال آب سیستان و بلوچستان به وسیله افغانستان که در بالادست حوضه آب ریز واقع شده است است کنترل می شود. در این زمینه راهکاری که ارائه می شود بازیافت محصولات فاضلابی و کشاورزی از آب شور دریاها است.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه یکی ازمسائل مهم در بحث تغییرات جَوی شرایط کیفی هوا است،اظهارکرد: دراین زمینه زیاد کردن یارانه سوخت پاک و کم کردن یارانه سوخت فسیلی ایجاد سیستم هوشمند جهانی به منظور دسترسی جمعی به انرژی پیشنهاد می شود.

شدت یافتن بروز سرطان‌ها و سکته‌ها بر اثر تغییرات جَوی

وی در آخر راجع به تاثیرات منفی جَوی بر سلامت انسان گفت: بروز بعضی امراض و شدت یافتن سرطان ها و سکته ها منشا آب وهوایی دارد حتی طبق گزارش ها مشخص شده است است در روزهایی که آلودگی هوا شدید می شود وضع حمل زودرس اتفاق می افتاد به طوری که نوزادان به جای ۹ ماه در ۷ ماهگی به دنیا می آیند.

واژه های کلیدی: مهدیان | روز گذشته | سال آینده | تغییرات آب و هوایی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs