فورى ایران جایزه بازیگر سینمای بازیگری

فورى: ایران جایزه بازیگر سینمای بازیگری جشنواره فیلم کوتاه رویا نونهالی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بوئینگ در مسیر مخالف سنای آمریکا

در حالی که این روزها اخباری مبنی بر تلاش سنای آمریکا جهت وضع تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران منتشر می شود، شرکت آمریکایی بویینگ در پایتخت کشور عزیزمان ای

بوئینگ در مسیر مخالف سنای آمریکا

بوئینگ در مسیر مخالف سنای آمریکا

عبارات مهم : آسمان

در حالی که این روزها اخباری مبنی بر تلاش سنای آمریکا جهت وضع تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران منتشر می شود، شرکت آمریکایی بویینگ در پایتخت کشور عزیزمان ایران قرارداد تازه فروش هواپیما با خطوط هوایی کشور عزیزمان ایران منعقد می کند و این نشانگر سیاست های دوگانه دولت و اقتصاد آمریکا در برابر کشور عزیزمان ایران هست.

به گزارش ایرنا، با وجودی که عده ای مدعی هستند برجام در صنعت هوانوردی فقط جهت شرکت هواپیمایی دولتی «ایران ایر» گره گشایی کرد و سایر خطوط هوایی کشورمان از این وقت بی نصیب ماندند و همچنان سایه تحریم بر سر نوسازی ناوگان این شرکت ها سنگینی می کند ولی شنبه گذشته – بیستم خردادماه- یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی کشورمان با غول هواپیماسازی بویینگ قرارداد خرید منعقد کرد.

بوئینگ در مسیر مخالف سنای آمریکا

«آسمان ایر» که جزو سه شرکت بزرگ هوایی کشورمان محسوب می شود، در نخستین روز از هفته جاری توانست با شرکت هواپیماسازی بویینگ قرارداد خرید 60 فروند هواپیمای 737 از سری مکس را به امضا برساند.

شرکت هواپیمایی آسمان در سال 1392 تنها 8 فروند هواپیمای عملیاتی داشت و سایر ناوگان این خط هوایی زمین گیر بود ولی با روی کار آمدن دولت یازدهم و عوض کردن در ساختار مدیریتی این شرکت تعداد هواپیماهای عملیاتی آسمان ایر به 21 فروند زیاد کردن یافت. این شرکت هواپیمایی هم مانند کشور عزیزمان ایران ایر توانست از وقت برجام به نفع نوسازی و گسترش ناوگان خود بهره بگیرد و به سرعت مذاکرات جهت خرید هواپیما را با شرکت های هواپیماسازی مطرح دنیا شروع کرد که در نهایت بعد از یک سال مذاکره با شرکت بویینگ و 8 دور مذاکره فشرده با تیم ها و نمایندگان این شرکت هواپیما ساز، قرارداد خرید 60 فروند هواپیما بین دو شرکت به امضا رسید.

در حالی که این روزها اخباری مبنی بر تلاش سنای آمریکا جهت وضع تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران منتشر می شود، شرکت آمریکایی بویینگ در پایتخت کشور عزیزمان ای

البته تفاهمنامه خرید این 60 فروند هواپیمای 737 مکس، اسفندماه سال گذشته بین آسمان ایر و بویینگ منعقد شد و در نهایت شنبه گذشته این تفاهمنامه با حضور نمایندگان دو طرف و «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایتخت کشور عزیزمان ایران در دفتر مرکزی شرکت آسمان نهایی شد.

پیش از این، شرکت هواپیمایی کشور عزیزمان ایران ایر- آذرماه سال گذشته- قرارداد خرید 80 فروند هواپیما از بویینگ را منعقد کند. قرار بر این است نخستین هواپیمای بویینگ تازه برجامی اردیبهشت سال 97 وارد ناوگان هوایی کشورمان شود، هر چند که چندی پیش جهت کشور عزیزمان ایران ایر این وقت پیش آمد که بتواند خارج از نوبت و سریعتر از وقت مقرر تحویل هواپیما، یکی از بویینگ های 737 را که سفارش یک ایرلاین خارجی دیگر را بود از آن خود کند ولی نتواست اقدام عاجل انجام دهد. حال اینکه براساس قرارداد آسمان ایر و بویینگ قرار بر این است که نخستین سری هواپیماهای بویینگ سال 2022 میلادی تحویل شرکت آسمان شود. در ادامه این گزارش جزییات قرارداد بویینگ و آسمان ایر می پردازیم.

**جزییات قرارداد خرید 60 فروند بویینگ جدید

«امیر رضا مصطفوی» سخنگوی شرکت هواپیمایی آسمان در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا راجع به جزییات قرارداد خرید 60 فروند هواپیمای 737 از سری مکس اظهار داشت: در حال حاضر قرارداد خرید 30 فروند هواپیمای بویینگ قطعی شده است است و اگر همکاری ها ادامه پیدا کند، 30 فروند دیگر از همین مدل را می توانیم خریداری کنیم ولی اوفک مجوز 60 فروند هواپیما را می دهد.

بوئینگ در مسیر مخالف سنای آمریکا

این مقام مسئول همچنین با اشاره به مجوز «اوفک»- دفتر کنترل دارایی های خارجی- جهت انجام این قرارداد بین بویینگ و آسمان ایر اظهار داشت: هر چند که قرارداد بین دو شرکت جهت خرید 60 فروند هواهپیما امضا شده است ولی هنوز اوفک مجوز فروش هواپیما به کشور عزیزمان ایران را جهت شرکت هواپیماسازی بویینگ صادر نکرده است و قرار است تا یک ماه دیگر این مجوز جهت 60 هواپیمای 737 صادر شود.

وی راجع به وقت تحویل بویینگ های تازه شرکت آسمان گفت: طبق قرارداد، 30 فروند بویینگ 737 مکس که خرید آن قطعی شده است در طول سال های 2022 تا 2024 وارد ناوگان آسمان ایر می شود و بعد از آن تصمیم می گیریم که نسبت به خرید 30 فروند دیگر اقدام کنیم یا خیر.

در حالی که این روزها اخباری مبنی بر تلاش سنای آمریکا جهت وضع تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران منتشر می شود، شرکت آمریکایی بویینگ در پایتخت کشور عزیزمان ای

مصطفوی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود قیمت های خرید محرمانه هستند آیا شما هم اطلاعاتی راجع به جزییات ارزش این قرارداد ارائه نخواهید داد؟ اظهار داشت : ارزش این قرارداد 3 میلیارد دلار است که قرار است 5 درصد ارزش قرار داد را شرکت آسمان به عنوان پیش پرداخت بپردازد و 95 درصد باقیمانده از طریق فاینانس تامین شود که مسئولیت تامین فاینانس را بویینگ به همراه شرکت های زیر مجموعه اش بر عهده گرفته اند.

**ایرلاین ها دست به کار شدند

از زمستان سال 1394 که برجام به ثمر رسید تاکنون قرارداد خرید 260 هواپیمای تازه جهت دو ایرلاین کشور عزیزمان ایران ایر و آسمان منعقد شده است هست. سهم کشور عزیزمان ایران ایر از این قرارداد 80 هواپیمای بویینگ، 100 فروند هواپیمای ایرباس و 20 فروند هواپیمای ای. تی. آر است که آذر ماه سال گذشته که این قرارداد منعقد شده است اند تا به امروز 7 هواپیمای تازه سال یک ایرباس 321، دو ایرباس 330 و 4 فروند ای. تی. آر وارد ناوگان هوایی کشورمان شده است است.

بوئینگ در مسیر مخالف سنای آمریکا

در کنار قراردادهای این دو شرکت هواپیمایی، سایر شرکت های هواپیمایی کشورمان هم وارد مذاکرات جدی با شرکت های هواپیماسازی شده است اند ولی تا زمانی که این مذاکرات به مرحله قرارداد نزدیک نشود، اطلاع رسانی نمی شوند. البته در این میان ترجیح بعضی از مدیران شرکت های هواپیمایی خرید هواپیماهای کارکرده ولی جوان است و نوسازی ناوگان خود را از طریق خرید هواپیماهای جوان دنبال می کنند.

برخی شرکت های هواپیمایی هم به دنبال خرید هواپیمای روسی هستند. «مقصود اسعدی سامانی» دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در این باره به پژوهشگر ایرنا گفت: تعدادی از ایرلاین های کشور مذاکرات خود را با روسیه جهت ورود هواپیماهای سوخو 100 شروع کرده اند و به محض صدور مجوز اوفک، اقدام به ورود این هواپیماها می کنند.

وی ادامه داد: البته در مرحله اول این هواپیماهای روسی به صورت اجاره ای وارد ناوگان کشورمان می شود و اگر با شرایط آب و هوایی و فاکتورهای صنعت هوانوردی کشورمان تناسب داشت، خریداری می شوند.

سامانی در پاسخ به این پرسش که آیا هواپیمای روسی هم نیاز به مجوز اوفک دارد، گفت: تعدادی از قطعات هواپیماهای سوخو از شرکت های آمریکایی تهیه می شود بنابراین باید اوفک اجازه انتقال این هواپیماها به کشور عزیزمان ایران را بدهد.

** قرارداد تازه بویینگ و تلاش سنای آمریکا جهت تحریم های جدید

در حالی که این روزها سنای آمریکا در تلاش جهت وضع تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران است که شرکت آمریکایی بویینگ در پایتخت کشور عزیزمان ایران قرارداد تازه با یکی دیگر از خطوط هوایی کشورمان منعقد می کند. به طور قطع امضای قراردادهای خرید و فروش بین خطوط هوایی کشور عزیزمان ایران و شرکت های هواپیما ساز یک معامله تجاری برد- برد محسوب می شود آیا که نخستین فرصتی که با به ثمر رسیدن این قراردادها جهت هر دو شرکت ایجاد می شود، اشتغالزایی است.

از سوی دیگر با توجه به فرسودگی ناوگان کشورمان، ایرلاین های ایرانی به شدت نیازمند هواپیماهای تازه است به طوری که به گفته «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی تا سال 1404 باید باید 500 هواپیماهای تازه وارد ناوگان هوایی کشورمان شود تا بتوانیم سهم خود از بازار جهانی در صنعت هوانوردی را بعد بگیریم.

اما نتیجه این قراردادها جهت شرکت های هواپیماسازی دسترسی به بازار 80 میلیارد دلاری بازار هوایی کشور عزیزمان ایران است بازاری که می تواند جهت غول های هواپیماسازی بسیار سودده باشد بنابراین وضع تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران و درگیر کردن بازار هوایی با این تحریم ها به طور قطع نه جهت خارجی ها و نه کشور عزیزمان ایران ه صرفه نخواهد بود.

واژه های کلیدی: آسمان | ایران | ایرانی | قرارداد | ایران ایر | خطوط هوایی | شرکت هواپیمایی | هواپیمای ایرباس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs